Blog

Negging: Co to jest i jak na to reagować

2022-10-16

Negging: Co to jest i jak na to reagować

Zjawisko to nazywane jest negacją, jeśli czujesz, że twój partner często pośrednio wygłasza negatywne komentarze na twój temat. Rozeznanie tych działań może nie być łatwe, ponieważ często sprawiają one wrażenie flirtu lub żartu. Ważne jest jednak, aby nie pomylić stojących za nimi intencji - które są częścią manipulacji. Jest to słaba próba poprawienia swojego samopoczucia poprzez zdegradowanie cię.

Jeśli nie jesteś zaznajomiony z negatywami negowania, czas się z nimi zapoznać. To destrukcyjne zachowanie wkradło się do kultury randkowej i mediów społecznościowych, często przebrane za żart lub komplement. Negging jest denerwujący i może powodować obawy o to, co leży przed nami w związku.

Czy negowanie jest destrukcyjnym zachowaniem?

Negging to podstępna metoda manipulacji, która wykorzystuje obelgi przebrane za komplementy, aby zburzyć czyjąś samoocenę i poczucie bezpieczeństwa. To pozostawia ich bezbronnymi i tęskniącymi za aprobatą osoby, która zrobiła negging.

Negowanie to sytuacja, w której ktoś celuje w twoje niepewności, abyś czuł się źle ze sobą, dzięki czemu może otrzymać od ciebie potwierdzenie. Według psychologów, "negging jest formą nadużycia". I nawet jeśli nie jest to fizyczne, negging jest nadal uważany za werbalne i emocjonalne nadużycie.

Negging ma swoje znaczenie od słowa "neg", które odnosi się do negatywnej informacji zwrotnej.

Negatywne komentarze i działania mogą mieć trwały wpływ na twoje zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie oraz mogą prowadzić do poważniejszych problemów w przyszłości. Oto kilka przykładów negacji i co możesz zrobić, jeśli się z nią spotkasz.

Przykłady negowania

Negatywne komentarze przebrane za komplementy mogą być trudne do zauważenia, ale mogą być równie szkodliwe. Oto kilka przykładów negowania i jak je rozpoznać w swoich związkach. Pamiętaj, że negowanie nie zdarza się tylko w romantycznych związkach - przyjaciele i rodzina też mogą to robić.

Prawią ci komplementy, które mają być obraźliwe.

Kiedy nie jesteś pewien, czy dana uwaga jest obelgą czy komplementem, uważa się ją za backhanded compliment. Te komentarze są również nazywane lewymi komplementami, ponieważ mogą być interpretowane jako komplementy, ale w rzeczywistości zawierają ukrytą wiadomość, która jest obraźliwa.

Na przykład:

 • "Z makijażem wyglądasz jak zupełnie inna osoba!".
 • "Nie zdziwiłoby mnie, gdyby ludzie z daleka myśleli, że jesteś modelką".
 • "Ta sukienka jest niesamowita! Bez wysiłku wyglądasz w niej szczuplej".

Próbują ukryć swoje obelgi, nazywając je "konstruktywną krytyką".

Narcyzi uwielbiają stawiać siebie w roli "wybierającego" i często krytykują innych w krzywdzący sposób, co pozwala im poczuć poczucie władzy lub kontroli.

Na przykład:

 • "Wyglądałabyś bardziej estetycznie, gdybyś schudła 7 kilogramów".
 • "Myślę, że powinnaś wiedzieć, że twoja nowa fryzura sprawia, że wyglądasz inaczej. Moim zdaniem, nie wygląda to na tobie dobrze . . ."
 • "Po przeczytaniu przez ten raport, mogę powiedzieć, że dużo czasu i wysiłku poszło na napisanie go. W związku z tym, nie podoba mi się to."

Nieustannie porównują cię do innych.

Ciągłe ocenianie siebie na tle innych jest wyczerpujące i, co ważniejsze, szkodliwe dla twojego samopoczucia. Niezależnie od tego, czy myśli są trafne, nie powinieneś analizować siebie z nikim innym - ani ze swoim partnerem.

Na przykład:

 • "Twoja najlepsza przyjaciółka ostatnio świetnie wygląda - musi dużo ćwiczyć. Powinnaś kiedyś do niej dołączyć!".
 • "Podoba mi się dzisiejszy strój Mary, macie podobny gust w kwestii ubrań, więc może mogłabyś spróbować nosić też takie rzeczy".

Obelgi maskują jako pytania.

Pytanie jest sformułowane tak starannie, abyś miała wrażenie, że przesadzasz i że w rzeczywistości nie ma nic złego. Na przykład:

 • "Jestem zaskoczony, że udało ci się samemu skończyć raport roczny. Kto ci w tym pomagał?"
 • "Musisz być naprawdę głodny! Czy na pewno dokończysz to całe jedzenie?".
 • "Dlaczego nie założysz dziś czegoś innego?".

Jak reagować na kogoś, kto cię neguje

Jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie z negacją jest całkowite jej ignorowanie. Nie bierz przynęty, jeśli ktoś próbuje uzyskać wzrost z tobą. Próba wyjaśnienia rzeczy komuś, kto cię nie szanuje, to także strata czasu. Zadbaj o siebie po pierwsze - nie jesteś odpowiedzialny za zmianę ich obraźliwego zachowania.
Jeśli czujesz się wystarczająco pewnie, możesz dać im znać, że ich słowa lub działania są nie do przyjęcia. Pamiętaj jednak, że może ona wtedy zareagować bardziej szkodliwymi zachowaniami, takimi jak gaslighting.
Jeśli uważasz, że druga osoba będzie otwarta, może zadziałać coś w stylu "Czuję się upokorzony i lekceważony, kiedy mówisz takie rzeczy". Pamiętaj, aby zawsze skupiać się na tym, jak ich działania sprawiają, że *ty* się czujesz, zamiast rzucać oskarżenia. Istotne jest również, aby wyrazić, że ich próby manipulacji nie wpłyną na ciebie w żaden sposób.
Negowanie często ma miejsce we wczesnym okresie związku, służąc jako zapowiedź potencjalnego przyszłego nadużycia. Ważne jest jednak, aby zachować ostrożność w konfrontacji z osobą, która cię neguje, ponieważ może ona zareagować negatywnie. Pamiętaj, aby ustalić granice i oczekiwania z tą osobą, jeśli zdecydujesz się skonfrontować ją z jej zachowaniem. Jeśli potrzebujesz pomocy, zwróć się do przyjaciela lub zadzwoń po pomoc.
Wszyscy chcemy i zasługujemy na zdrowy związek wolny od toksyczności i nadużyć. Niestety, czasami znajdujemy się w związkach z kimś, kto wykorzystuje nasze słabości emocjonalne. To nie jest przypadek; to coś, co sprawca robi celowo, aby cię kontrolować i krzywdzić.

Dolna granica

Negowanie to obraźliwe pomniejszanie, które sprawia, że czujesz się źle ze swoimi pozytywnymi cechami, niezależnie od tego, czy chodzi o wygląd, inteligencję, osiągnięcia naukowe, pracę, zainteresowania, talenty czy urok.
Zwróć uwagę, jeśli ktoś konsekwentnie sprawia, że czujesz się coraz bardziej niepewnie, gdy jesteś w jego pobliżu. Ta osoba prawdopodobnie nie jest warta posiadania w swoim życiu.

Author profile

Ewa Szewińska

Bloger randkowy

Ewa Szewińska, ceniona blogerka specjalizująca się w randkach online na stronie stronyrandkowe.pl, dzieli się cennymi poradami i praktycznymi wskazówkami, pomagając czytelnikom odnaleźć miłość i sukces w świecie randek internetowych.

Inne artykuły na naszym Blogu

 • Ujawnienie Tinder SELECT: Podniesienie poziomu gry randkowej

  2023-12-19

  Ujawnienie Tinder SELECT: Podniesienie poziomu gry randkowej

  W stale ewoluującym świecie randek online, Tinder wykonał kolejny przełomowy ruch, wprowadzając swoje ekskluzywne członkostwo - Tinder SELECT. To członkostwo premium, mające na celu zwiększenie doświadczenia randkowego, otwiera drzwi do szeregu unikalnych korzyści, które odróżniają je od standardowej oferty Tindera. W tym wpisie na blogu zbadamy, co Tinder SELECT ma do zaoferowania i jak można odblokować tę ekskluzywną sferę randkową.

  Ewa Szewińska

  Ewa Szewińska

  Bloger randkowy

  2 min read
 • 30 najlepszych tekstów na podryw, które sprawią, że serca zaczną trzepotać

  2023-12-12

  30 najlepszych tekstów na podryw, które sprawią, że serca zaczną trzepotać

  W świecie randek i romansów, dobrze dobrany i czarujący tekst na podryw może być kluczem do przełamania lodów i zrobienia niezapomnianego pierwszego wrażenia.

  Paweł Fajdek

  Paweł Fajdek

  Ekspert od randek

  2 min read