Blog

10 sygnałów ostrzegawczych, że jesteś w agresywnym związku.

2022-06-03

10 sygnałów ostrzegawczych, że jesteś w agresywnym związku.

Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, że są wykorzystywani, dopóki nie jest za późno.

Co to jest związek znęcający się?

O nadużyciu w związku mówimy, gdy jedna osoba wywiera zbyt dużą kontrolę nad drugą. Może się to przejawiać jako przemoc fizyczna, manipulacja emocjonalna lub wykorzystywanie seksualne. Według Krajowego Telefonu Zaufania dla Przemocy Domowej (National Domestic Violence Hotline), jedna na cztery kobiety doświadczy przemocy domowej w pewnym momencie swojego życia.

10 oznak nadużycia w związku

 1. Nadużywający partner często poniża ofiarę.
 2. Nadużywający partner zawsze stara się kontrolować ofiarę.
 3. Nadużywający partner manipuluje ofiarą i często wykorzystuje poczucie winy, aby uzyskać to, czego chce.
 4. Nadużywający partner zawsze szybko obwinia ofiarę za każdy problem lub konflikt.
 5. Nadużywający partner ma na koncie znęcanie się nad innymi partnerami lub członkami rodziny.
 6. Nadużywający partner jest nadmiernie zaborczy i zazdrosny.
 7. Nadużywający partner jest agresywny fizycznie lub grozi przemocą.
 8. Nadużywający partner jest emocjonalnie lekceważący i nie bierze pod uwagę uczuć ofiary.
 9. Nadużywający partner wykorzystuje seksualnie lub molestuje ofiarę.
 10. Nadużywający partner izoluje ofiarę od przyjaciół i członków rodziny.

Jak się wydostać z agresywnego związku

Jeśli znajdziesz się w związku, w którym dochodzi do przemocy, musisz koniecznie podjąć działania, aby wydostać się z tej sytuacji. Oto kilka kroków, które należy podjąć:

 • Porozmawiaj z kimś, komu ufasz, o tym, że jesteś wykorzystywana. Może to być przyjaciel, członek rodziny lub terapeuta. Osoba ta pomoże Ci zrozumieć, co się dzieje i opracować plan wyjścia z krzywdzącego związku.
 • Opracuj lub znajdź plan bezpieczeństwa. Plan ten powinien zawierać listę osób, z którymi można się skontaktować, jeśli sprawy przybiorą zły obrót, miejsc, do których można się udać, jeśli trzeba będzie opuścić dom, oraz sposobów zapewnienia sobie bezpieczeństwa w czasie przebywania z agresywnym partnerem.
 • Poszukaj profesjonalnej pomocy. Może to być terapia lub leki, które pomogą uporać się z emocjonalną traumą związaną z przemocą.
 • Zwrócenie się o pomoc do grup wsparcia dla ofiar lub gorących linii. Grupy te mogą udostępnić zasoby i nawiązać kontakt z osobami, które przeszły przez podobne doświadczenia.

Może być trudno rozpoznać, że jest się w niewłaściwym związku, ale ważne jest, aby być świadomym znaków. Jeśli zauważysz, że doświadczasz któregoś z tych znaków ostrzegawczych, koniecznie podejmij działania i wydostań się z tej sytuacji. Należy szukać pomocy w grupach wsparcia dla ofiar lub na gorących liniach telefonicznych oraz skorzystać z profesjonalnego doradztwa, aby uporać się z emocjonalną traumą związaną z przemocą.

Author profile

Paweł Fajdek

Ekspert od randek

Paweł Fajdek, renomowany ekspert od randek online na stronie stronyrandkowe.pl, dzieli się cennymi wskazówkami i praktycznymi poradami, pomagając ludziom odnaleźć miłość w świecie randek internetowych.

Inne artykuły na naszym Blogu

 • Ujawnienie Tinder SELECT: Podniesienie poziomu gry randkowej

  2023-12-19

  Ujawnienie Tinder SELECT: Podniesienie poziomu gry randkowej

  W stale ewoluującym świecie randek online, Tinder wykonał kolejny przełomowy ruch, wprowadzając swoje ekskluzywne członkostwo - Tinder SELECT. To członkostwo premium, mające na celu zwiększenie doświadczenia randkowego, otwiera drzwi do szeregu unikalnych korzyści, które odróżniają je od standardowej oferty Tindera. W tym wpisie na blogu zbadamy, co Tinder SELECT ma do zaoferowania i jak można odblokować tę ekskluzywną sferę randkową.

  Ewa Szewińska

  Ewa Szewińska

  Bloger randkowy

  2 min read
 • 30 najlepszych tekstów na podryw, które sprawią, że serca zaczną trzepotać

  2023-12-12

  30 najlepszych tekstów na podryw, które sprawią, że serca zaczną trzepotać

  W świecie randek i romansów, dobrze dobrany i czarujący tekst na podryw może być kluczem do przełamania lodów i zrobienia niezapomnianego pierwszego wrażenia.

  Paweł Fajdek

  Paweł Fajdek

  Ekspert od randek

  2 min read