Blog

The Situationship: Nowy trend randkowy w XXI wieku

2022-10-17

The Situationship: Nowy trend randkowy w XXI wieku

W związku sytuacyjnym jeden z partnerów może rozwijać romantyczne uczucia i emocjonalne połączenie, podczas gdy drugi partner cieszy się wolnością, spotykając się z innymi ludźmi.
Podczas gdy "związki sytuacyjne" mogą brzmieć jak etykieta, którą partnerzy używają do swoich związków, w rzeczywistości mogą być używane przez jedną osobę, aby uwięzić drugą w kontynuowaniu układu z takich czynników jak wygoda i seks.
Często związek sytuacyjny może ciągnąć się miesiącami bez prawdziwego postępu. Może to być frustrujące, a nawet łamiące serce dla partnera, który chce być w związku. Aby uniknąć tego bólu, ważne jest, aby zrozumieć i rozpoznać oznaki związku sytuacyjnego.

Związek sytuacyjny: Nowy trend w związkach

Ludzie w "związkach sytuacyjnych" często czują, że ich związek zmierza donikąd - nawet jeśli mają nadzieję, że przerodzi się w coś bardziej zaangażowanego i poważnego. Znajomość oznak związku sytuacyjnego może pomóc Ci uchronić się przed złamaniem serca, nie inwestując swojego czasu w kogoś, kto nie jest gotowy na prawdziwy związek.
W każdym związku nauka zaufania do partnera jest kluczowa. Cały związek jest zbudowany na fałszywym fundamencie, jeśli nie możesz uwierzyć w to, co mówią.
Czasami znaki ostrzegawcze są subtelne, ale mogą być również jawne - i kluczem jest zidentyfikowanie ich wcześnie, aby chronić się emocjonalnie i psychicznie.

Jaka jest różnica między związkiem sytuacyjnym a związkiem?

Związek sytuacyjny to związek, w którym partnerzy nie mają jasnych intencji ani celów końcowych. To zazwyczaj zaczyna się od tego, że jeden z partnerów nie chce zdefiniować związku.
Definiowanie parametrów związku jest kluczowe dla budowania fundamentu zaufania i szacunku z partnerem. Komunikując to, co jest i nie jest wygodne fizycznie, emocjonalnie i seksualnie, tworzysz zrozumienie, które pomoże zapobiec zranionym uczuciom lub konfliktowi w dół drogi. Omawianie tego, gdzie widzicie się w przyszłości - czy to cel krótkoterminowy, czy długoterminowy - również pomoże utrzymać obu partnerów na tej samej stronie."
Situationships może być terminem przejściowym dla związku - zwłaszcza jeśli dopiero co zaczęliście się umawiać i nie widzieliście się długo. Niemniej jednak...Situationships nie zawsze rozwijają się po miesiącach; mogą pojawić się po zaledwie kilku randkach.

Situationships często zdarzają się z różnych powodów, takich jak:

 • Przy mnogości serwisów i aplikacji randkowych, znalezienie The One nie może być łatwe.
 • Druga osoba może nie być gotowa na zaangażowany związek.
 • Mogą postrzegać cię jako krótkoterminowy fling zamiast długoterminowego materiału partnerskiego.
 • Nie są zainteresowani niczym długoterminowym.

Jaka jest różnica między "Situationship" a "Friends with Benefits"?

Sytuacja friends-with-benefits jest prawie dokładnie taka jak Situationship, ale osoby zaangażowane zgadzają się na jasne określenie swoich intencji przed rozpoczęciem związku.

Partnerzy w relacji friends-with-benefits mogą zgodzić się, że nie ma żadnych romantycznych uczuć i że związek jest czysto fizyczny.
Mogą również zdecydować, że nie ma żadnych zobowiązań i że jest to po prostu hookup bez żadnych zobowiązań.

Związki sytuacyjne różnią się od zwykłych związków na kilka kluczowych sposobów:

 • Parametry związku mogą nie być jasne lub omówione.
 • Romans jest nadal częścią sytuacji, która może obejmować fizyczną i emocjonalną intymność, ale nawet przy obecnym romansie etykieta "związek" może nie mieć zastosowania.
 • Jeden lub oboje partnerzy mogą się wahać przed zaangażowaniem, nawet jeśli chodzą na randki i robią rzeczy, które inne pary robią razem.

Jak określić, czy jesteś w "związku sytuacyjnym"?

Jeśli zauważysz, że twój związek utknął w koleinie i nie robi postępów, mogą to być znaki.

 • Ty i twój partner nie trafiliście w żadne kamienie milowe związku, takie jak wprowadzenie do przyjaciół lub rodziny lub - co najważniejsze - zdefiniowanie związku.
 • Twój partner może również prowadzić seksualne lub romantyczne relacje z innymi osobami poza związkiem.
 • Możesz nawet dowiedzieć się, że twój partner ma te inne intymne relacje poprzez media społecznościowe lub przyjaciół, co może być oznaką słabej komunikacji między tobą a twoim partnerem. Ten brak komunikacji może prowadzić do toksycznego związku.

Jeśli twój partner często robi plany w ostatniej chwili lub odwołuje, szczególnie z tymi samymi wymówkami, możesz być w situationship. Niektóre wspólne przykłady tych wymówek obejmują bycie zajętym w pracy lub posiadanie innych zobowiązań, takich jak chodzenie na siłownię.

 • Jeśli twój partner wydaje się widzieć cię tylko jako plan zapasowy i nigdy nie podejmuje żadnych wysiłków, aby osiągnąć kompromis, prawdopodobnie wykorzystuje cię.
 • Jeśli twój partner rzadko robi plany z wyprzedzeniem i zazwyczaj zaprasza cię tylko na rzeczy w ostatniej chwili, możesz być złapany w związek sytuacyjny.
 • Niespójność w kontakcie i komunikacji może również oznaczać, że ty i twój partner jesteście "w związku sytuacyjnym". Jeśli twój partner nie często tekst, zadzwonić, lub zobaczyć cię, i nie masz pojęcia, kiedy usłyszysz od nich ponownie, może to być przypadek.

Zamiast długich, głębokich rozmów, ty i twój partner możecie czuć się bardziej komfortowo z zabawnymi "brudnymi rozmowami".

 • W situationships, ty i twój partner będziecie unikać rozmów o sobie, swoich oczekiwaniach i wszystkim innym, co konieczne. Związki sytuacyjne mogą obejmować seks, ale nie intymność emocjonalną.
 • Związki sytuacyjne często powodują niepokój z powodu braku komunikacji, pewności i stabilności.
 • Jeśli twój partner stale wysyła ci mieszane sygnały, może to być bardzo mylące i frustrujące. W jednej chwili wydawało się, że są zaangażowani w to, aby związek działał, a w następnej nie mogli się o niego troszczyć.

Im więcej czasu mija bez ustalonego tytułu dla twojego związku, tym większa szansa, że stanie się on situationship.

 • Im więcej czasu mija bez zaangażowania ze strony partnera, tym bardziej staje się oczywiste, że nie cenią oni związku tak bardzo jak ty.
 • Jeśli Twój partner nie chce rozmawiać o tym, dokąd zmierzasz, wiesz, że jesteś w nieokreślonym związku ("situationship"), co wyjaśnia, gdzie z nim stoisz.

Co zrobić, gdy znajdziesz się w związku sytuacyjnym?

Związki są wspaniałe, ale czasami kończymy w "situationship". Jeśli nie czujesz się spełniony lub zadowolony, może to być czas, aby zrobić krok wstecz i dowiedzieć się, co chcesz. Związki sytuacyjne mogą często powodować uczucie rozczarowania i niepewności. Jeśli chcesz zaangażowany związek z kimś, kto jest gotów zbudować zdrowy fundament z tobą, może to być czas, aby znaleźć kogoś nowego.

Author profile

Ewa Szewińska

Bloger randkowy

Ewa Szewińska, ceniona blogerka specjalizująca się w randkach online na stronie stronyrandkowe.pl, dzieli się cennymi poradami i praktycznymi wskazówkami, pomagając czytelnikom odnaleźć miłość i sukces w świecie randek internetowych.

Inne artykuły na naszym Blogu

 • Ujawnienie Tinder SELECT: Podniesienie poziomu gry randkowej

  2023-12-19

  Ujawnienie Tinder SELECT: Podniesienie poziomu gry randkowej

  W stale ewoluującym świecie randek online, Tinder wykonał kolejny przełomowy ruch, wprowadzając swoje ekskluzywne członkostwo - Tinder SELECT. To członkostwo premium, mające na celu zwiększenie doświadczenia randkowego, otwiera drzwi do szeregu unikalnych korzyści, które odróżniają je od standardowej oferty Tindera. W tym wpisie na blogu zbadamy, co Tinder SELECT ma do zaoferowania i jak można odblokować tę ekskluzywną sferę randkową.

  Ewa Szewińska

  Ewa Szewińska

  Bloger randkowy

  2 min read
 • 30 najlepszych tekstów na podryw, które sprawią, że serca zaczną trzepotać

  2023-12-12

  30 najlepszych tekstów na podryw, które sprawią, że serca zaczną trzepotać

  W świecie randek i romansów, dobrze dobrany i czarujący tekst na podryw może być kluczem do przełamania lodów i zrobienia niezapomnianego pierwszego wrażenia.

  Paweł Fajdek

  Paweł Fajdek

  Ekspert od randek

  2 min read