Blog

Slut-Shaming kobiet uprawiających przygodny seks: Czas skończyć z tym piętnem

2022-07-30

Slut-Shaming kobiet uprawiających przygodny seks: Czas skończyć z tym piętnem

Jesteś na aplikacji randkowej, i dopasowujesz się do gorącego faceta. Zaczynacie rozmawiać i szybko staje się jasne, że on jest zainteresowany uprawianiem z tobą seksu. Ty się z tym godzisz i on też. Dwoje z was zgadza się spotkać na niezobowiązujące spotkanie.

Brzmi jak całkiem zabawny wieczór, prawda? Cóż, nie według niektórych ludzi. Jeśli jesteś kobietą, która uprawia przygodny seks, prawdopodobnie zostaniesz surowo oceniona przez społeczeństwo. Możesz zostać nazwana dziwką lub kurwą, a także uznana za brudną lub rozwiązłą.
Dlaczego kobiety nadal są tak surowo oceniane za uprawianie przygodnego seksu? Nadszedł czas, aby zakończyć to piętnowanie.

Definicja zdzirowatości i dlaczego jest ona zła

Co mają wspólnego słowa "dziwka" i "kurwa"? Oba są używane w odniesieniu do seksualnie rozwiązłych kobiet i oba niosą ze sobą wiele negatywnych konotacji.
Slut-shaming to akt zawstydzania kobiety za jej seksualne decyzje i zachowanie. Jest to sposób na kontrolowanie jej i trzymanie w ryzach poprzez wzbudzanie w niej poczucia winy i wstydu za uprawianie seksu. Slut-shaming jest zły z wielu powodów: jest seksistowski, krzywdzący i wzmacnia kulturę gwałtu.
Dlaczego więc wciąż to robimy? Odpowiedź jest skomplikowana, ale sprowadza się do tego, że żyjemy w społeczeństwie, które ceni czystość i niewinność ponad seksualną wolność i autonomię.

Podwójne standardy między mężczyznami i kobietami w kwestii seksu

Istnieje wyraźny podwójny standard między mężczyznami i kobietami w kwestii seksu. Kobiety są zawstydzane za uprawianie przypadkowego seksu, podczas gdy mężczyźni są za to chwaleni. 
Dlaczego kobiety wciąż są tak surowo oceniane za uprawianie przypadkowego seksu? Odpowiedź jest prosta: to dlatego, że nasze społeczeństwo jest zbudowane na systemie patriarchatu. W patriarchacie, mężczyźni są tymi, którzy posiadają całą władzę, a kobiety są na dole totemu. Ta nierównowaga sił oznacza, że mężczyźni mogą robić wszystko, co chcą w sferze seksualnej, nie ponosząc żadnych konsekwencji, podczas gdy kobiety są nieustannie osądzane i kontrolowane.
Nadszedł czas, aby zakończyć piętnowanie kobiet uprawiających przygodny seks. Musimy stworzyć społeczeństwo, w którym kobiety są postrzegane jako równe mężczyznom i mogą wyrażać swoją seksualność w dowolny sposób.

Wpływ slut-shamingu na zdrowie psychiczne kobiet

Slut-shaming może mieć niszczący wpływ na zdrowie psychiczne kobiet. Kiedy kobietom ciągle mówi się, że są "dziwkami" lub "kurwami" za uprawianie przypadkowego seksu, może to prowadzić do nienawiści do siebie, niskiej samooceny, a nawet depresji.
Ten rodzaj zawstydzania może również utrudniać kobietom tworzenie zdrowych związków z innymi ludźmi, zarówno romantycznych jak i platonicznych. Trudno jest zaufać komuś, gdy przez całe życie uczono cię, że nie jesteś wystarczająco dobra taka, jaka jesteś.

Jak przeciwstawić się zawstydzaniu dziwek

Slut-shaming jest sposobem na kontrolowanie i nadzorowanie seksualności kobiet i jest to coś, z czym musimy skończyć.
Jeśli jesteś zawstydzana, najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić jest przeciwstawienie się temu. Nie pozwól, aby ktoś sprawił, że poczujesz się winna lub zawstydzona za to, kim jesteś i co robisz. Pamiętaj, że masz prawo do wyrażania siebie seksualnie jakkolwiek chcesz i nikt nie ma prawa cię za to oceniać ani zawstydzać.
Musisz również uzbroić się w wiedzę. Wyedukuj się na temat slut-shaming i dlaczego jest to złe. Im bardziej będziesz poinformowana, tym lepiej będziesz przygotowana, by przeciwstawić się każdemu, kto będzie próbował cię zawstydzić.

Kiedy slut-shaming jest robiony przez inne kobiety

Kiedy slut-shaming jest robiony przez inne kobiety, może być nawet bardziej szkodliwy niż kiedy robią to mężczyźni. To dlatego, że kobiety powinny być sojusznikami i wspierać się nawzajem, a nie oceniać i krytykować się nawzajem za swoje wybory.
Jeszcze bardziej frustrujące jest to, że slut-shaming często pochodzi od kobiet, które uprawiają przygodny seks. To pokazuje, że nie ma jednego właściwego sposobu na bycie kobietą i że każda kobieta powinna mieć prawo do dokonywania własnych wyborów bez osądzania.

Dlaczego każda kobieta powinna mieć prawo do korzystania z przygodnego seksu

Slut-shaming jest sposobem kontrolowania seksualności kobiet poprzez sprawianie, że czują się zawstydzone, że cieszą się seksem. Zbyt często mówi się nam, że jeśli uprawiamy przygodny seks, jesteśmy brudne, niemoralne i puszczalskie. To nie może być dalsze od prawdy.
Każda kobieta powinna mieć prawo do cieszenia się przygodnym seksem bez osądzania i napiętnowania. Jest to zabawny i zdrowy sposób na odkrywanie naszej seksualności i nie czyni nas mniejszymi kobietami. Skończmy więc ze slut-shamingiem raz na zawsze i świętujmy kobiety, które uwielbiają uprawiać przygodny seks!

Wniosek

Być może zastanawiasz się, dlaczego w dzisiejszych czasach kobiety nadal są zawstydzane za uprawianie przygodnego seksu. Odpowiedź jest skomplikowana, ale sprowadza się do tego, że nasze społeczeństwo jest przesiąknięte purytańskimi wartościami, które dyktują, że kobiety powinny być czyste i niewinne.
Ten stary sposób myślenia musi się zmienić i musimy zacząć doceniać kobiety za ich seksualną autonomię. Więc idź do przodu online lub offline i mieć ten jeden-night-stand - jesteś uprawniony do swojej przyjemności tak samo jak każdy mężczyzna.

Author profile

Paweł Fajdek

Ekspert od randek

Paweł Fajdek, renomowany ekspert od randek online na stronie stronyrandkowe.pl, dzieli się cennymi wskazówkami i praktycznymi poradami, pomagając ludziom odnaleźć miłość w świecie randek internetowych.

Inne artykuły na naszym Blogu

 • Ujawnienie Tinder SELECT: Podniesienie poziomu gry randkowej

  2023-12-19

  Ujawnienie Tinder SELECT: Podniesienie poziomu gry randkowej

  W stale ewoluującym świecie randek online, Tinder wykonał kolejny przełomowy ruch, wprowadzając swoje ekskluzywne członkostwo - Tinder SELECT. To członkostwo premium, mające na celu zwiększenie doświadczenia randkowego, otwiera drzwi do szeregu unikalnych korzyści, które odróżniają je od standardowej oferty Tindera. W tym wpisie na blogu zbadamy, co Tinder SELECT ma do zaoferowania i jak można odblokować tę ekskluzywną sferę randkową.

  Ewa Szewińska

  Ewa Szewińska

  Bloger randkowy

  2 min read
 • 30 najlepszych tekstów na podryw, które sprawią, że serca zaczną trzepotać

  2023-12-12

  30 najlepszych tekstów na podryw, które sprawią, że serca zaczną trzepotać

  W świecie randek i romansów, dobrze dobrany i czarujący tekst na podryw może być kluczem do przełamania lodów i zrobienia niezapomnianego pierwszego wrażenia.

  Paweł Fajdek

  Paweł Fajdek

  Ekspert od randek

  2 min read