Blog

Jak zaufać po rozwodzie?

2022-06-18

Jak zaufać po rozwodzie?

Dla większości ludzi małżeństwo jest celem, do którego chcą dotrzeć z partnerem, z którym są w długotrwałym związku. Ale kiedy już tam dotrzemy, znajdujemy się w sytuacji, w której nie wszystko idzie tak, jak byśmy chcieli. Trudne chwile, wspólne życie i fałszywe poczucie, że partner jest z nami na zawsze i nigdzie się nie wybiera, często prowadzą do rozdźwięków w związku. Jednym z najczęstszych problemów, jakie pojawiają się w małżeństwie, jest niewierność. Trudno jest ponownie zaufać komuś, kto nas zdradził, a poczucie zdrady może być trudne do zniesienia i sprawiać, że trudno jest żyć dalej.

Rozwód - co dalej?

Istnieją pewne sposoby, aby spróbować ponownie zaufać po rozwodzie. Ważne jest, aby najpierw zrozumieć, co doprowadziło do zdrady. Jeśli była to jednorazowa sytuacja spowodowana okolicznościami, takimi jak nadużywanie alkoholu lub narkotyków, istnieje większa szansa, że uda się wybaczyć i żyć dalej. Jeśli jednak zdrada była częścią schematu zachowań, ponowne zaufanie może być trudniejsze. W takim przypadku poradnictwo małżeńskie może pomóc w rozwiązaniu problemów, które doprowadziły do niewierności.

Ważne jest także, aby po rozwodzie pracować nad odbudowaniem poczucia własnej wartości. Kiedy zaufanie zostało zdradzone, trudno jest czuć się dobrze we własnej skórze. Poświęcanie czasu sobie, robienie rzeczy, które sprawiają radość, oraz spędzanie czasu z osobami, które są dla Ciebie wsparciem, może pomóc w odbudowaniu wiary w siebie.

Wreszcie, bardzo ważne jest szczere zastanowienie się nad tym, czy naprawdę chce się ponownie zaufać. Jeśli myśl o tym, że partner mógłby Cię zdradzić, jest zbyt trudna do zniesienia, lepiej na razie nie rozpoczynać nowego związku. 

Przypuśćmy, że czujesz, że nie poradzisz sobie sam i za każdym razem próbujesz rozpocząć nowy związek, raz za razem. W takim przypadku, jeśli nie czujesz się bezpiecznie i stale odczuwasz lęk, że partner cię zdradza, lepiej poszukaj pomocy u specjalistów:

  • Porozmawiaj z terapeutą: Terapeuta może pomóc w przepracowaniu uczucia zdrady i nauczyć się ponownie ufać.
  • Dołączenie do grupy wsparcia: Często istnieją grupy wsparcia dla osób, które przeszły przez rozwód. Grupy te mogą zapewnić wsparcie i porady, jak ponownie zaufać.

Następny rozdział

Trudno jest wrócić na randki, gdy zaufanie zostało zniszczone. Każda osoba jest postrzegana przez pryzmat zaufania i zawsze padają pytania, które nie powinny być zadawane. 

Trudno jest przełamać ten sposób myślenia, uznać, że nie każdy chce cię oszukać, zranić czy zdradzić. Nadal istnieją dobrzy ludzie, którzy nigdy świadomie lub nieświadomie nie zawiedliby Cię i zasługują na Twoje zaufanie.

Odbudowa zaufania to walka, która wymaga odłożenia na bok niektórych elementów obrony i podjęcia ryzyka, nawet jeśli każde włókno twojego ciała mówi ci, żebyś tego nie robił. Tylko zaufanie może uwolnić Cię z łańcuchów, które Cię krępują.

Zaufaj odrobinę. Potem, stopniowo, oferuj trochę więcej. Otwórz się na kogoś i nie porównuj go do najgorszych osób, które już widziałeś. Oceniaj go na podstawie jego własnych wypowiedzi i czynów, a nie działań innych osób, na które nie miał wpływu.

Kiedy udowodnią ci, że zasługują na twoje zaufanie, ofiaruj im dar swojego zaufania, nawet jeśli będzie ono udzielane stopniowo.

Author profile

Paweł Fajdek

Ekspert od randek

Paweł Fajdek, renomowany ekspert od randek online na stronie stronyrandkowe.pl, dzieli się cennymi wskazówkami i praktycznymi poradami, pomagając ludziom odnaleźć miłość w świecie randek internetowych.

Inne artykuły na naszym Blogu