Blog

Jak uniknąć nieporozumień w swoim związku

2022-08-22

Jak uniknąć nieporozumień w swoim związku

Jeśli zapytasz znane Ci osoby, które niedawno zakończyły związek z partnerem o przyczyny rozstania lub rozwodu, większość z nich powie, że wynikało to z jakiegoś nieporozumienia i nie było żadnego poważnego powodu.
Kluczowe jest przypomnienie sobie, w jaki sposób kontaktujemy się z naszymi partnerami. Okazuje się, że sms-y to najczęstszy sposób wymiany informacji między partnerami. Błyskawiczne odpowiedzi...i w tym tkwi problem.

Texting - Najlepszy sposób na złe zrozumienie się nawzajem

Na przykład, ton tekstu jest często błędnie interpretowany. Jeśli założymy, że ton jest negatywny i odpowiemy równie agresywną wiadomością, ryzykujemy zdezorientowanie i rozgniewanie osoby będącej odbiorcą.
Jeśli odbiorca naszej wiadomości tekstowej spojrzy na nią i rozzłości się, ponieważ nie rozumie, dlaczego nasza odpowiedź była tak wroga lub sarkastyczna, może wysłać nam wiadomość odzwierciedlającą jego zakłopotanie i złość. Widać, jak szybko może dojść do eskalacji konfliktu. Dlaczego? Ponieważ po przeczytaniu wiadomości natychmiast wysuwamy wnioski.

Przestań robić założenia - trzeba wyjaśnić.

Zanim się obrazimy, koniecznie sprawdźmy sami siebie i zapytajmy: "Czy ta osoba zamierzała mnie obrazić?".
Jeśli nie jesteśmy w 100 procentach pewni, że druga osoba miała na myśli obrażenie nas, należy wyjaśnić. Na przykład: Pomyśl o ostatnim razie, kiedy otrzymałeś mylący tekst. Czy gdybyś się zatrzymał i zadał sobie pytanie, czy nadawca zamierzał nas urazić, to czy to by coś zmieniło?
A gdybyś poprosił o wyjaśnienie, zamiast automatycznie zakładać najgorsze? A gdybyś zatrzymał się i pomyślał, że może, tylko może, ta druga osoba nie chciała cię obrazić? Wykonanie kolejnego tekstu lub rozmowy telefonicznej może zdziałać cuda w dowiedzeniu się, jakie były pierwotne intencje.

Bądź mądry - wstrzymaj się z odpowiedzią przed podjęciem działania.

W dzisiejszych czasach, kiedy wszystko dzieje się błyskawicznie, musimy pozwolić sobie na refleksję. Kiedy coś nas niepokoi lub nie pasuje, musimy zrobić krok do tyłu i głębiej zrozumieć, co się dzieje. Najczęściej potrzebujemy wyjaśnienia. Prośba o wyjaśnienie jest prosta - wystarczy powiedzieć: "Dostałem twój tekst, ale nie byłem pewien, co miałeś na myśli. Czy mógłbyś wyjaśnić?".

Wyjaśnienie - inteligentne pytanie i słuchanie

Poświęcając czas na wyjaśnienia, zamiast snuć przypuszczenia, otwieramy możliwość szczerego dialogu. Zadawanie pytań zapobiega napięciu i pozwala obu stronom czuć się wysłuchanymi. Czy możesz sobie wyobrazić, ile rozwodów i rozstań można by uniknąć, gdyby ludzie komunikowali się w ten sposób?
Możemy zapobiec nieporozumieniom i zranionym uczuciom, poświęcając czas na szukanie wyjaśnień, gdy są one potrzebne. Ostatecznie, prowadzi to do szczęśliwszych relacji wokół.

Podsumujmy

W naszym szybko zmieniającym się świecie, łatwo jest wyciągać wnioski i robić założenia. Jednak może to być przepis na katastrofę, jeśli chodzi o relacje. Aby uniknąć błędnej komunikacji i zranionych uczuć, ważne jest, aby wstrzymać się i szukać wyjaśnienia

Author profile

Paweł Fajdek

Ekspert od randek

Paweł Fajdek, renomowany ekspert od randek online na stronie stronyrandkowe.pl, dzieli się cennymi wskazówkami i praktycznymi poradami, pomagając ludziom odnaleźć miłość w świecie randek internetowych.

Inne artykuły na naszym Blogu

 • Ujawnienie Tinder SELECT: Podniesienie poziomu gry randkowej

  2023-12-19

  Ujawnienie Tinder SELECT: Podniesienie poziomu gry randkowej

  W stale ewoluującym świecie randek online, Tinder wykonał kolejny przełomowy ruch, wprowadzając swoje ekskluzywne członkostwo - Tinder SELECT. To członkostwo premium, mające na celu zwiększenie doświadczenia randkowego, otwiera drzwi do szeregu unikalnych korzyści, które odróżniają je od standardowej oferty Tindera. W tym wpisie na blogu zbadamy, co Tinder SELECT ma do zaoferowania i jak można odblokować tę ekskluzywną sferę randkową.

  Ewa Szewińska

  Ewa Szewińska

  Bloger randkowy

  2 min read
 • 30 najlepszych tekstów na podryw, które sprawią, że serca zaczną trzepotać

  2023-12-12

  30 najlepszych tekstów na podryw, które sprawią, że serca zaczną trzepotać

  W świecie randek i romansów, dobrze dobrany i czarujący tekst na podryw może być kluczem do przełamania lodów i zrobienia niezapomnianego pierwszego wrażenia.

  Paweł Fajdek

  Paweł Fajdek

  Ekspert od randek

  2 min read