Blog

Jak sprawdzić, czy poliamoria jest dla Ciebie odpowiednia?

2022-05-19

Jak sprawdzić, czy poliamoria jest dla Ciebie odpowiednia?

Poliamoria to forma dobrowolnej niemonogamii, w której ludzie wchodzą w wiele romantycznych związków jednocześnie za wiedzą i zgodą wszystkich zaangażowanych stron. Związki poliamoryczne mogą być równie stabilne i satysfakcjonujące, jak związki monogamiczne, ale ich funkcjonowanie wymaga dużo komunikacji, negocjacji i ustalania granic.

Czy istnieje różnica między swingowaniem a poliamorią?

Swingowanie to konsensualna niemonogamia, w której pary utrzymują stosunki seksualne z innymi osobami poza swoim głównym związkiem. Swingersi zazwyczaj nie nawiązują emocjonalnych więzi ze swoimi "drugorzędnymi" partnerami i zazwyczaj rozumieją, że po zakończeniu nocy wszyscy wracają do swojego głównego związku. Poliamoria to forma konsensualnej niemonogamii, w której ludzie wchodzą w wiele romantycznych związków jednocześnie za wiedzą i zgodą wszystkich zaangażowanych stron. Związki poliamoryczne mogą być tak samo stabilne i satysfakcjonujące jak związki monogamiczne, ale ich funkcjonowanie wymaga dużo komunikacji, negocjacji i ustalania granic.
Skąd mam wiedzieć, czy poliamoria jest dla mnie odpowiednia? Oto kilka rzeczy, które warto rozważyć, jeśli zastanawiasz się nad otwarciem swojego związku:

Czy Ty i Twój partner(ka) jesteście zgodni?

Zanim zaczniesz rozważać poliamorię, musisz się upewnić, że Ty i Twój partner(ka) jesteście po tej samej stronie. Porozmawiajcie o tym, czego oboje szukacie w związku, jakie są wasze oczekiwania i granice. Ważne jest też, aby szczerze mówić o wszelkich problemach związanych z zazdrością lub brakiem poczucia bezpieczeństwa. Jeśli wszyscy nie są po tej samej stronie, poliamoria najprawdopodobniej się nie sprawdzi.

Czy umiesz radzić sobie z zazdrością?

Zazdrość jest normalną emocją, ale może być spotęgowana w związkach poliamorycznych. Jeśli jesteś typem osoby, która łatwo wpada w zazdrość, poliamoria prawdopodobnie nie jest dla Ciebie odpowiednia. Zazdrość można opanować dzięki komunikacji i zaufaniu, ale wymaga to pracy.

Czy potrafisz się komunikować?

Związki poliamoryczne wymagają dużo komunikacji. Musisz komunikować się ze swoim partnerem lub partnerami na temat swoich uczuć, potrzeb, pragnień i granic. Musisz też komunikować się z innymi osobami, z którymi się spotykasz. Jeśli nie jesteś dobry w komunikowaniu się, poliamoria prawdopodobnie nie jest dla Ciebie odpowiednia.

Czy masz wystarczająco dużo czasu?

Związki poliamoryczne wymagają wiele czasu i wysiłku, a Ty będziesz musiał żonglować wieloma harmonogramami, często się komunikować i negocjować granice. Jeśli nie masz na to wszystko wystarczająco dużo czasu, poliamoria prawdopodobnie nie jest dla Ciebie odpowiednia.

Czy jesteś gotowy na wyzwanie?

Związki poliamoryczne nie są dla osób o słabym sercu i wymagają wiele pracy, komunikacji i wysiłku. Jeśli jesteś gotowa na to wyzwanie, poliamoria może być dla Ciebie odpowiednia.

Gotowa, by w nią wskoczyć? Oto kilka materiałów, które pomogą Ci zacząć:

 • The Ethical Slut: Praktyczny przewodnik po poliamorii, otwartych związkach i innych przygodach - Dossie Easton i Janet Hardy
 • Opening Up: Przewodnik po tworzeniu i utrzymywaniu otwartych związków autorstwa Tristana Taormino
 • Więcej niż dwoje: praktyczny przewodnik po etycznej poliamorii - Franklin Veaux i Eve Rickert
 • Przewodnik mądrej dziewczyny po poliamorii: Wszystko, co musisz wiedzieć o otwartych związkach, niemonogamii i alternatywnej miłości - Dede Fenstalker

Zanim zdecydujesz się na poliamorię, zrób badania, porozmawiaj ze swoim partnerem lub partnerami i upewnij się, że wszyscy są zgodni.

Author profile

Ewa Szewińska

Bloger randkowy

Ewa Szewińska, ceniona blogerka specjalizująca się w randkach online na stronie stronyrandkowe.pl, dzieli się cennymi poradami i praktycznymi wskazówkami, pomagając czytelnikom odnaleźć miłość i sukces w świecie randek internetowych.

Inne artykuły na naszym Blogu

 • Ujawnienie Tinder SELECT: Podniesienie poziomu gry randkowej

  2023-12-19

  Ujawnienie Tinder SELECT: Podniesienie poziomu gry randkowej

  W stale ewoluującym świecie randek online, Tinder wykonał kolejny przełomowy ruch, wprowadzając swoje ekskluzywne członkostwo - Tinder SELECT. To członkostwo premium, mające na celu zwiększenie doświadczenia randkowego, otwiera drzwi do szeregu unikalnych korzyści, które odróżniają je od standardowej oferty Tindera. W tym wpisie na blogu zbadamy, co Tinder SELECT ma do zaoferowania i jak można odblokować tę ekskluzywną sferę randkową.

  Ewa Szewińska

  Ewa Szewińska

  Bloger randkowy

  2 min read
 • 30 najlepszych tekstów na podryw, które sprawią, że serca zaczną trzepotać

  2023-12-12

  30 najlepszych tekstów na podryw, które sprawią, że serca zaczną trzepotać

  W świecie randek i romansów, dobrze dobrany i czarujący tekst na podryw może być kluczem do przełamania lodów i zrobienia niezapomnianego pierwszego wrażenia.

  Paweł Fajdek

  Paweł Fajdek

  Ekspert od randek

  2 min read