Blog

Jak rozpoznać, czy jesteś Catfished podczas randki online?

2022-07-13

Jak rozpoznać, czy jesteś Catfished podczas randki online?

Wiele osób korzysta z serwisów i aplikacji randkowych, aby znaleźć miłość (lub cokolwiek, czego szukają). Niektórzy jednak wykorzystują je, aby wykorzystać innych, kłamiąc na temat swojego wieku, używając fałszywych zdjęć lub nawet udając kogoś zupełnie innego. Nazywa się to catfishingiem i jest poważnym problemem w aplikacjach i serwisach randkowych.

Co to jest catfishing?

Termin "catfish" po raz pierwszy stał się powszechny w 2010 roku wraz z premierą filmu dokumentalnego Catfish. Film opowiada historię Nev'a Schulman'a, który staje się romantycznie związany z kobietą poznaną online. W końcu jednak odkrywa, że kobieta okłamywała go co do swojej tożsamości.
Od tego czasu termin "sum" stał się synonimem oszustwa i podstępu na randkach internetowych. Jeśli obawiasz się, że możesz być ofiarą oszustwa typu catfishing, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby się chronić.

Oto kilka oznak, że możesz być ofiarą oszustwa:

1. Niechęć do spotkania osobistego

Jeśli ktoś, z kim rozmawiasz online, unika spotkania z tobą osobiście, jest to główna czerwona flaga. Oczywiście istnieją uzasadnione powody, dla których ktoś może nie chcieć spotkać się od razu - mogą być zajęci lub żyć daleko. Ale jeśli robią wymówki, aby nie spotkać się z tobą, to znak, że nie są prawdomówni o tym, kim są.

2. Ich zdjęcia wyglądają na fałszywe lub upozowane

Podczas rozmowy z kimś online, mogą łatwo użyć fałszywych lub starannie zainscenizowanych zdjęć. Jeśli ich zdjęcia wyglądają zbyt dobrze, aby mogły być prawdziwe, lub jeśli mają tylko jedno lub dwa zdjęcia, warto to zrobić.

Jeśli uważasz, że możesz zostać oszukany, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby spróbować zweryfikować osobę, z którą rozmawiasz:

- Spróbuj odwrotnego wyszukiwania zdjęć ich profilu. Jeśli używają cudzych zdjęć, zazwyczaj będziesz mógł je znaleźć za pomocą prostego wyszukiwania w Google.
- Poproś o rozmowę na czacie wideo. Jeśli odmówią, może to być znak, że nie są tym, za kogo się podają.
- Porównaj ich historię z tym, co możesz znaleźć w Internecie. Jeśli twierdzą, że są znanymi aktorami lub muzykami, szybkie wyszukiwanie w Google powinno znaleźć jakieś dowody na to.
- Bądź ostrożny wobec każdego, kto prosi o pieniądze. To prawie zawsze jest oszustwo, niezależnie od tego, jak wiarygodna jest ich historia.

Jak chronić się przed oszustwem

Jeśli obawiasz się, że zostaniesz oszukany, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby się chronić:

- Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak adres czy data urodzenia.
- Zachowaj ostrożność w stosunku do osób, z którymi się przyjaźnisz w mediach społecznościowych. Jeśli ktoś, kogo nie znasz, prosi o zostanie Twoim przyjacielem, może próbować Cię oszukać.
- Nigdy nie wysyłaj pieniędzy osobie poznanej online, niezależnie od tego, jak wiarygodna jest jej historia.
- Jeśli coś wydaje Ci się nie tak, zaufaj swojemu przeczuciu i nie bój się zakończyć rozmowy. Lepiej być bezpiecznym niż żałować!

Co zrobić, jeśli uważasz, że zostałeś oszukany?

Jeśli uważasz, że padłeś ofiarą oszustwa przez suma, możesz zrobić kilka rzeczy:

- Skontaktuj się z portalem lub aplikacją randkową i daj im znać, co się stało. Być może będą w stanie pomóc Ci namierzyć osobę, która Cię oszukała.
- Jeśli wysłałeś pieniądze oszustowi, skontaktuj się z bankiem lub firmą obsługującą karty kredytowe i poinformuj ich o tym, co się stało. Być może będą oni w stanie pomóc Ci odzyskać pieniądze.

Catfishing to poważny problem, ale istnieją kroki, które możesz podjąć, aby się chronić. Bądź czujny i nie daj się oszukać!

Author profile

Paweł Fajdek

Ekspert od randek

Paweł Fajdek, renomowany ekspert od randek online na stronie stronyrandkowe.pl, dzieli się cennymi wskazówkami i praktycznymi poradami, pomagając ludziom odnaleźć miłość w świecie randek internetowych.

Inne artykuły na naszym Blogu

 • Ujawnienie Tinder SELECT: Podniesienie poziomu gry randkowej

  2023-12-19

  Ujawnienie Tinder SELECT: Podniesienie poziomu gry randkowej

  W stale ewoluującym świecie randek online, Tinder wykonał kolejny przełomowy ruch, wprowadzając swoje ekskluzywne członkostwo - Tinder SELECT. To członkostwo premium, mające na celu zwiększenie doświadczenia randkowego, otwiera drzwi do szeregu unikalnych korzyści, które odróżniają je od standardowej oferty Tindera. W tym wpisie na blogu zbadamy, co Tinder SELECT ma do zaoferowania i jak można odblokować tę ekskluzywną sferę randkową.

  Ewa Szewińska

  Ewa Szewińska

  Bloger randkowy

  2 min read
 • 30 najlepszych tekstów na podryw, które sprawią, że serca zaczną trzepotać

  2023-12-12

  30 najlepszych tekstów na podryw, które sprawią, że serca zaczną trzepotać

  W świecie randek i romansów, dobrze dobrany i czarujący tekst na podryw może być kluczem do przełamania lodów i zrobienia niezapomnianego pierwszego wrażenia.

  Paweł Fajdek

  Paweł Fajdek

  Ekspert od randek

  2 min read