Blog

Jak radzić sobie z nieporozumieniami w związku?

2022-06-24

Jak radzić sobie z nieporozumieniami w związku?

Jeśli chodzi o nieporozumienia i kłótnie, każda para jest inna. Niektóre pary kłócą się bez przerwy, podczas gdy inne w ogóle się nie kłócą. Jednak większość par plasuje się gdzieś pomiędzy. Nieporozumienia i kłótnie są normalną częścią miłości, ale to nie znaczy, że łatwo sobie z nimi poradzić.
Zazwyczaj każdy związek ma swój czarno-biały okres. Pierwsze miesiące lub lata są często najszczęśliwsze, ponieważ nie znamy się jeszcze dobrze. Idealizujemy naszych partnerów i wszystko, co robią. Ale z czasem zaczynamy dostrzegać ich niedoskonałości i rzeczy, które nam przeszkadzają. Wtedy właśnie zaczynają się kłótnie i nieporozumienia.
Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z nieporozumieniami i kłótniami w związku:

Postaraj się zrozumieć punkt widzenia swojego partnera.

Pierwszym krokiem do poradzenia sobie z nieporozumieniami jest zrozumienie punktu widzenia partnera. Łatwo jest skupić się na własnym punkcie widzenia i zapomnieć, że każda historia ma dwie strony. Warto więc cofnąć się o krok i spróbować spojrzeć na sprawę z punktu widzenia partnera.

Porozmawiaj spokojnie

To może być trudne, zwłaszcza gdy jesteś zły lub zraniony. Ważne jest jednak, aby spokojnie omówić z partnerem daną kwestię. Należy unikać obrzucania się wyzwiskami i rzucania oskarżeń. Zamiast tego należy skupić się na tym, jak się czujemy i co chcielibyśmy, aby się stało. Jeśli sprawy stają się zbyt gorące, pomocne może być zrobienie przerwy w dyskusji. Nie oznacza to rezygnacji z rozwiązania problemu, ale może pomóc ochłonąć i wrócić do dyskusji później z czystym umysłem.

Unikaj defensywy

Po zrozumieniu punktu widzenia partnera należy unikać przyjmowania postawy defensywnej. Może to być trudne, zwłaszcza jeśli wydaje nam się, że mamy rację. Jednak przyjmowanie postawy defensywnej tylko pogorszy sytuację i doprowadzi do kolejnych kłótni.

Porozumiewaj się otwarcie i szczerze

Kluczem do każdego zdrowego związku jest komunikacja. Gdy kłócisz się z partnerem, ważne jest, aby otwarcie i szczerze mówić o swoich uczuciach. Może to być trudna rozmowa, ale pomoże ona rozwiązać spór i zapobiec kłótniom w przyszłości.

Nie używaj raniących słów.

W przypływie emocji łatwo jest powiedzieć coś, czego nie miało się na myśli. Ale raz wypowiedzianych słów nie da się już cofnąć. Unikaj używania raniących słów podczas kłótni z partnerem.

W razie potrzeby przeproś

Jeśli popełniłeś błąd lub zraniłeś uczucia partnera, ważne jest, aby przeprosić. Zwykłe "przepraszam" może być bardzo pomocne w pogodzeniu się po nieporozumieniu.

Kompromis

W każdym związku zdarzają się sytuacje, w których trzeba pójść na kompromis. Nie oznacza to, że trzeba zrezygnować z własnych pragnień i potrzeb, ale oznacza to, że należy być gotowym na spotkanie z partnerem w połowie drogi.

Jeśli Ty i Twój partner macie trudności z samodzielnym rozwiązaniem sporu, pomocne może być zwrócenie się o pomoc do osoby trzeciej. Może to być przyjaciel, członek rodziny, terapeuta, a nawet mediator. Niemniej jednak, nieporozumienia i kłótnie są normalną częścią miłości, ale dzięki tym wskazówkom, można mieć nadzieję, że poradzicie sobie z nimi w sposób, który jest pełen szacunku i korzystny dla waszego związku.

Author profile

Paweł Fajdek

Ekspert od randek

Paweł Fajdek, renomowany ekspert od randek online na stronie stronyrandkowe.pl, dzieli się cennymi wskazówkami i praktycznymi poradami, pomagając ludziom odnaleźć miłość w świecie randek internetowych.

Inne artykuły na naszym Blogu