Blog

Dopasowanie: Jak dobieramy sobie partnerów?

2022-08-21

Dopasowanie: Jak dobieramy sobie partnerów?

Nasz wybór partnera, który robimy online lub offline, nie jest wcale przypadkowy. Wszyscy ludzie mają swoje własne kryteria atrakcyjności, które stosują na przykład podczas kartkowania profili na portalu randkowym lub siedząc w barze z koktajlem, patrząc na innych gości.  
Ale w naszych wyborach nie ma nic przypadkowego i istnieją dość oczywiste komponenty, które wpływają na to, kogo wybieramy i kto wybiera nas. Są trzy kluczowe czynniki psychologiczne, które wchodzą w grę: podobieństwo, bliskość i wybór partnera.

Rola podobieństwa

Zacznijmy od podobieństwa. Jesteśmy bardziej skłonni przyciągać ludzi, którzy są do nas podobni pod względem wyglądu, osobowości, zainteresowań i stylu życia. Większość badań nad związkami skupia się na tym, jak bardzo para jest podobna do siebie pod względem osobowości, postaw i przekonań. Wyniki badań zazwyczaj pokazują, że im większa zgodność między parami w zakresie tych czynników, tym bardziej są one zadowolone ze swojego związku. Dotyczy to również czynników demograficznych, takich jak wiek i wygląd.

Jednym z czynników wyzwalających atrakcyjność jest to, że służy ona jako źródło potwierdzenia naszych własnych opinii, co jest związane z hipotezą wzajemności: istnieje większe prawdopodobieństwo, że ktoś podobny do ciebie odwzajemni twoje uczucie. Ludzie cenią też rzeczy, które są znane i przewidywalne. Dzięki temu czas spędzony razem w związku czuje się bardziej naturalny i satysfakcjonujący.

Rola bliskości

Efekt bliskości to nazwa naturalnej tendencji ludzi do preferowania nowych rzeczy bardziej po wielokrotnych spotkaniach. Innymi słowy, nabieramy sympatii do innych osób i rzeczy, gdy przebywamy w ich pobliżu częściej. Dobrym przykładem może być to, że uczniowie, którzy siedzą obok siebie w klasie, zwykle mają większe szanse na zostanie przyjaciółmi.

Wynika to z ewolucyjnego wyjaśnienia. Mamy instynktowny strach przed nieznanym, ale gdy rzeczy zaczynają być bardziej normalne, ekscytują nas i wydają się bezpieczniejsze. 

Jednak zwiększone wykorzystanie portali i aplikacji randkowych wypaczyło ten efekt poprzez "przeciążenie wyborem". Posiadanie wielu partnerów do wyboru może zmienić nasz pogląd na to, kto byłby odpowiednią parą w prawdziwym życiu - "mając dodatkowe alternatywy, jesteśmy bardziej skłonni do nadawania priorytetów różnym cechom niż podczas przeprowadzania oddzielnych ocen potencjalnych partnerów, a takie cechy mogą być nieistotne, jeśli jesteś szczęśliwy, gdy związek przeniesie się do trybu offline."

Kryteria wyboru partnera

Sposób, w jaki mężczyźni i kobiety wybierają partnera jest wysoce odmienny, a powodem tego jest psychologia ewolucyjna. "Selekcja męska" występuje na całej linii we wszystkich ludzkich społeczeństwach, z samcami siring nieskończoną liczbę dzieci, więc faworyzują wskaźniki płodności i tych, którzy będą wierni seksualnie. Biorąc pod uwagę, że kobiety mogą mieć tylko ograniczoną liczbę dzieci i fakt, że opieka nad dziećmi jest tak dużą inwestycją czasową, dziewczyny mają tendencję do bycia bardziej wybrednymi, jeśli chodzi o wybór partnera. Zamiast patrzeć tylko na powierzchowne cechy, szukają raczej partnerów o dobrych cechach charakteru i stabilności finansowej.

Wyniki

Jeśli chodzi o atrakcyjność, podobieństwo, bliskość i wybór partnera odgrywają rolę. Poprzez zrozumienie, jak te czynniki wpływają na to, kogo przyciągamy, możemy lepiej zrozumieć wybory, których dokonujemy w naszych związkach.

Author profile

Ewa Szewińska

Bloger randkowy

Ewa Szewińska, ceniona blogerka specjalizująca się w randkach online na stronie stronyrandkowe.pl, dzieli się cennymi poradami i praktycznymi wskazówkami, pomagając czytelnikom odnaleźć miłość i sukces w świecie randek internetowych.

Inne artykuły na naszym Blogu

 • Ujawnienie Tinder SELECT: Podniesienie poziomu gry randkowej

  2023-12-19

  Ujawnienie Tinder SELECT: Podniesienie poziomu gry randkowej

  W stale ewoluującym świecie randek online, Tinder wykonał kolejny przełomowy ruch, wprowadzając swoje ekskluzywne członkostwo - Tinder SELECT. To członkostwo premium, mające na celu zwiększenie doświadczenia randkowego, otwiera drzwi do szeregu unikalnych korzyści, które odróżniają je od standardowej oferty Tindera. W tym wpisie na blogu zbadamy, co Tinder SELECT ma do zaoferowania i jak można odblokować tę ekskluzywną sferę randkową.

  Ewa Szewińska

  Ewa Szewińska

  Bloger randkowy

  2 min read
 • 30 najlepszych tekstów na podryw, które sprawią, że serca zaczną trzepotać

  2023-12-12

  30 najlepszych tekstów na podryw, które sprawią, że serca zaczną trzepotać

  W świecie randek i romansów, dobrze dobrany i czarujący tekst na podryw może być kluczem do przełamania lodów i zrobienia niezapomnianego pierwszego wrażenia.

  Paweł Fajdek

  Paweł Fajdek

  Ekspert od randek

  2 min read