Blog

Chcesz trwałego związku? Porzuć te toksyczne zachowania ASAP

2022-08-07

Chcesz trwałego związku? Porzuć te toksyczne zachowania ASAP

Mieliśmy nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze przez resztę naszego życia po rozpoczęciu nowego związku. Niestety, czasami ludzie mają pewne toksyczne nawyki w związku, które mogą wszystko zrujnować. Jeśli nie chcesz, aby twój związek szybko się skończył, powinieneś unikać tych toksycznych zachowań:

Krytykowanie wyglądu swojego partnera

Jeśli stale krytykujesz wygląd swojego partnera, może to sprawić, że poczuje się niepewnie i spowoduje problemy w związku. Najważniejsze jest, aby wspierać swojego partnera i pomóc mu poczuć się dobrze o sobie. Jeśli masz porady dotyczące ich wyglądu, powinny być podane konstruktywnie i pozytywnie. Na przykład możesz powiedzieć, że uważasz, że dobrze by wyglądał z nową fryzurą.

Nieustanna potrzeba posiadania racji

Nikt nie lubi się mylić, ale ciągła potrzeba posiadania racji może być toksyczna w związku. Takie zachowanie może prowadzić do kłótni i pretensji. Ważne jest, aby mieć otwarty umysł i słuchać punktu widzenia partnera, nawet jeśli się z nim nie zgadzasz. Specjaliści sugerują, aby spróbować zobaczyć rzeczy z perspektywy partnera. A czasem dobrze jest przyznać, że się mylisz.

Wyciąganie na światło dzienne błędów popełnionych przez partnera w przeszłości

Wszyscy popełniamy błędy, ale rozwodzenie się nad przeszłymi błędami partnera jest toksycznym zachowaniem. To tylko sprawi, że twój partner poczuje się nieadekwatny i nie pomoże w związku. Jeśli twój partner zrobił coś złego w przeszłości, wybacz im i ruszaj dalej. Nie przywołuj starych argumentów ani nie próbuj używać ich przeciwko swojemu partnerowi. Jest to bardziej powszechne dla toksycznych partnerów, aby przywołać przeszłe błędy partnera, aby kontrolować je lub sprawić, że poczują się winni.

Sprawdzanie telefonu partnera bez jego zgody

To jest wielkie nie-nie w każdym związku. Zaufanie jest niezbędne dla zdrowego związku, a szperanie w telefonie partnera jest znaczącym naruszeniem zaufania. W dzisiejszych czasach telefon partnera może być odblokowany za pomocą odcisku palca, FaceId lub kodu, więc nie jest tak łatwo sprawdzić go bez zauważenia. Jeśli czujesz się niepewnie lub podejrzanie, powinieneś porozmawiać o tym otwarcie ze swoim partnerem, zamiast węszyć za jego plecami.

Gaslighting

Gaslighting to taktyka manipulacyjna, która może być bardzo szkodliwa w związku. Polega ona na tym, że partner kwestionuje swoje wspomnienia lub zdrowy rozsądek. Na przykład, możesz powiedzieć swojemu partnerowi, że jest paranoikiem, kiedy nie jest. Możesz też powiedzieć coś w stylu: "Wyobrażasz sobie rzeczy", podczas gdy oni wiedzą, że tak nie jest. Jeśli podświetlasz swojego partnera, stworzy to tylko nieufność i urazę.

Grożenie, że opuści związek

Grożenie opuszczeniem związku jest toksycznym zachowaniem, które może prowadzić tylko do większych problemów. To zachowanie tworzy niezdrową dynamikę w związku i może sprawić, że twój partner poczuje się, jakby nie był wystarczająco dobry. Jeśli jesteś nieszczęśliwy w związku, musisz porozmawiać z partnerem o tym, zamiast grozić odejściem.

Granie w gry umysłowe

Gry umysłowe nigdy nie są zdrowe dla związku. Ten rodzaj zachowania będzie tylko tworzyć nieufność i powodować problemy. Jeśli uważasz, że twój partner gra w gry umysłowe z tobą, musisz porozmawiać z nimi o tym. Niektóre przykłady gier umysłowych to:
- Prowadzenie swojego partnera na
- Sprawianie, że jest zazdrosny
- Granie trudnego do zdobycia
- Wywoływanie poczucia winy

Bycie pasywno-agresywnym

Bycie pasywno-agresywnym jest toksycznym zachowaniem, jeśli chodzi o związki. Ten typ zachowania komunikuje twojemu partnerowi, że nie jesteś zainteresowany nimi i może prowadzić do kłótni. Ten typ zachowania tworzy niezdrową dynamikę w związku i może sprawić, że twój partner poczuje się, jakby chodził po jajkach. Jeśli jesteś niezadowolony z czegoś, proszę mówić do swojego partnera, zamiast być pasywno-agresywny.

Niebotyczne oczekiwania

Kiedy masz niebotyczne oczekiwania wobec swojego związku, to ustawia cię na rozczarowanie. O wiele lepiej jest być realistą co do tego, czego możesz oczekiwać od swojego związku i komunikować swoje potrzeby swojemu partnerowi. 

Zmuszanie partnera do wybierania między tobą a jego przyjaciółmi lub rodziną

Zmuszanie partnera do wybierania między tobą a jego przyjaciółmi lub rodziną jest toksycznym zachowaniem, które może zniszczyć związek. To zachowanie obserwuje się w takich sytuacjach jak: "Nie możesz wyjść ze swoimi przyjaciółmi, chyba że mogę przyjść" lub "Musisz spędzić cały swój czas ze mną". Tego typu zachowanie tworzy niezdrową dynamikę w związku i może sprawić, że twój partner poczuje się tak, jakby nie wolno mu było mieć życia poza związkiem. 

Porównywanie swojego związku do innych

Porównywanie swojego związku do innych jest toksycznym zachowaniem, które może uszkodzić twoją samoocenę i satysfakcję z relacji. To zachowanie komunikuje Twojemu partnerowi, że nie jesteś z nimi szczęśliwy i może prowadzić do kłótni. Częściej ludzie porównują swój związek do innych, aby opisać partnerowi przykład tego, co chcieliby mieć w związku. Jeśli jesteś z czegoś niezadowolona - porozmawiaj o tym ze swoim partnerem, zamiast porównywać ich do innych.

To tylko niektóre z toksycznych zachowań, które mogą zrujnować Twój związek. Jeśli chcesz mieć zdrowy i długotrwały związek, unikanie tych zachowań jest niezbędne. Jeśli nie jesteś pewien, jak naprawić toksyczne zachowanie, ważne jest, aby szukać pomocy w związku od profesjonalisty.

Author profile

Paweł Fajdek

Ekspert od randek

Paweł Fajdek, renomowany ekspert od randek online na stronie stronyrandkowe.pl, dzieli się cennymi wskazówkami i praktycznymi poradami, pomagając ludziom odnaleźć miłość w świecie randek internetowych.

Inne artykuły na naszym Blogu

 • Ujawnienie Tinder SELECT: Podniesienie poziomu gry randkowej

  2023-12-19

  Ujawnienie Tinder SELECT: Podniesienie poziomu gry randkowej

  W stale ewoluującym świecie randek online, Tinder wykonał kolejny przełomowy ruch, wprowadzając swoje ekskluzywne członkostwo - Tinder SELECT. To członkostwo premium, mające na celu zwiększenie doświadczenia randkowego, otwiera drzwi do szeregu unikalnych korzyści, które odróżniają je od standardowej oferty Tindera. W tym wpisie na blogu zbadamy, co Tinder SELECT ma do zaoferowania i jak można odblokować tę ekskluzywną sferę randkową.

  Ewa Szewińska

  Ewa Szewińska

  Bloger randkowy

  2 min read
 • 30 najlepszych tekstów na podryw, które sprawią, że serca zaczną trzepotać

  2023-12-12

  30 najlepszych tekstów na podryw, które sprawią, że serca zaczną trzepotać

  W świecie randek i romansów, dobrze dobrany i czarujący tekst na podryw może być kluczem do przełamania lodów i zrobienia niezapomnianego pierwszego wrażenia.

  Paweł Fajdek

  Paweł Fajdek

  Ekspert od randek

  2 min read