Blog

BDSM vs. Abuse: Jaka jest różnica?

2022-07-17

BDSM vs. Abuse: Jaka jest różnica?

Jeśli chodzi o randki, istnieje wiele szarych stref. To, co jedna osoba uważa za BDSM, inna może postrzegać jako nadużycie. I może być trudno wiedzieć, co jest dopuszczalne, a co nie.
W tym poście, wyjaśnimy zamieszanie między BDSM i nadużyciami i pomożemy Ci nauczyć się oznak nadużycia w związku.

Co to jest BDSM?

Więc, co to jest BDSM? W skrócie, jest to rodzaj aktywności seksualnej, która obejmuje niewolę, dyscyplinę, dominację, uległość i masochizm. Uczestnicy zajęć BDSM zazwyczaj lubią dreszczyk emocji związany z oddaniem kontroli i uczuciem bycia zdominowanym.
BDSM może być świetną zabawą, jeśli odbywa się bezpiecznie i za obopólną zgodą. Należy jednak pamiętać, że BDSM nie jest nadużyciem. Nadużywanie charakteryzuje się przemocą, przymusem i manipulacją, podczas gdy BDSM opiera się na wzajemnym zaufaniu i zgodzie.

Co to jest nadużycie?

Nadużycie to wzorzec zachowania, który wyrządza krzywdę danej osobie. Może być fizyczne, seksualne, emocjonalne lub psychiczne. Może to być wszystko, od uderzenia w twarz do ciągłego krytykowania i poniżania.
Ważne jest, aby pamiętać, że znęcanie się nigdy nie jest winą ofiary. Nikt nie zasługuje na maltretowanie, niezależnie od tego, co nosi, mówi czy robi. Jeśli jesteś maltretowany, zwróć się o pomoc. Nie jesteś sam.

Różnica między BDSM a wykorzystywaniem

Jaka jest więc różnica między BDSM a wykorzystywaniem? Cóż, na początek, BDSM jest zgodne, a obie strony zaangażowane w scenę lub aktywność zgodziły się na udział i robią to z własnej woli. Z drugiej strony, wykorzystywanie jest nie konsensualne, jest to akt przemocy lub kontroli, który jedna osoba zadaje drugiej bez jej zgody.
BDSM wiąże się również z komunikacją i zaufaniem, a uczestnicy muszą sobie ufać, aby bezpiecznie eksplorować swoje kinki i fetysze. Z drugiej strony, wykorzystywanie jest zbudowane na oszustwie i manipulacji, a osoba wykorzystująca często składa fałszywe obietnice, używa gróźb i zastraszania, aby kontrolować swoją ofiarę.
Wreszcie, BDSM jest o przyjemności i wzajemnej satysfakcji. Sprawcy nie są zainteresowani przyjemnością czy dobrym samopoczuciem swojej ofiary, a jedynie własną satysfakcją.

Kiedy BDSM staje się nadużyciem?

Ważne jest, aby pamiętać, że BDSM nie jest z założenia nadużyciem i może być bezpiecznym i satysfakcjonującym sposobem na odkrywanie swojej seksualności. Jednakże, jeśli jesteś w związku BDSM i czujesz, że nie jesteś traktowany sprawiedliwie lub bezpiecznie, ważne jest, aby powiedzieć o tym i uzyskać pomoc. Pamiętaj, że zasługujesz na szacunek i dobre traktowanie, bez względu na twoje kinksy!

Oznaki, że możesz być w związku z przemocą

Jeśli nie jesteś pewien, czy jesteś w obraźliwym związku, czy nie, oto kilka znaków, które mogą pomóc ci zdecydować:

 • Twój partner jest zawsze zły i krzyczy. Nigdy nie wydaje się być szczęśliwy lub zadowolony.
 • Podejmują wszystkie decyzje za ciebie i nigdy nie dają ci wyboru.
 • Stale krytykują i stawiają cię w dół.
 • Grożą lub fizycznie ranią cię, gdy są źli.
 • Izolują cię od twoich przyjaciół i rodziny.
 • Czujesz, że nie możesz zrobić nic dobrego.

Wniosek

Jeśli chodzi o BDSM i nadużycia, istnieje wiele zamieszania na temat tego, czym te dwie rzeczy są w rzeczywistości. Więc, mamy zamiar wyjaśnić rzeczy dla Ciebie.
BDSM jest wszystko o konsensualnych, bezpiecznych i zdrowych działań seksualnych. Nadużycie, z drugiej strony, jest wszystko, co nie jest zgodne lub szkodliwe.
Tak więc, jeśli rozważasz eksplorację BDSM ze swoim partnerem, jasno zrozum, z czym oboje czujecie się komfortowo. A jeśli obawiasz się, że możesz być w związku z nadużyciami, zwróć się o pomoc.

Dla tych, którzy są zainteresowani BDSM, ale nie mają jeszcze partnera, istnieją dedykowane strony internetowe, które pomogą Ci znaleźć je w pobliżu

Author profile

Paweł Fajdek

Ekspert od randek

Paweł Fajdek, renomowany ekspert od randek online na stronie stronyrandkowe.pl, dzieli się cennymi wskazówkami i praktycznymi poradami, pomagając ludziom odnaleźć miłość w świecie randek internetowych.

Inne artykuły na naszym Blogu

 • Ujawnienie Tinder SELECT: Podniesienie poziomu gry randkowej

  2023-12-19

  Ujawnienie Tinder SELECT: Podniesienie poziomu gry randkowej

  W stale ewoluującym świecie randek online, Tinder wykonał kolejny przełomowy ruch, wprowadzając swoje ekskluzywne członkostwo - Tinder SELECT. To członkostwo premium, mające na celu zwiększenie doświadczenia randkowego, otwiera drzwi do szeregu unikalnych korzyści, które odróżniają je od standardowej oferty Tindera. W tym wpisie na blogu zbadamy, co Tinder SELECT ma do zaoferowania i jak można odblokować tę ekskluzywną sferę randkową.

  Ewa Szewińska

  Ewa Szewińska

  Bloger randkowy

  2 min read
 • 30 najlepszych tekstów na podryw, które sprawią, że serca zaczną trzepotać

  2023-12-12

  30 najlepszych tekstów na podryw, które sprawią, że serca zaczną trzepotać

  W świecie randek i romansów, dobrze dobrany i czarujący tekst na podryw może być kluczem do przełamania lodów i zrobienia niezapomnianego pierwszego wrażenia.

  Paweł Fajdek

  Paweł Fajdek

  Ekspert od randek

  2 min read