Blog

21 słów, które powinieneś znać wchodząc w poliamorię

2022-08-05

21 słów, które powinieneś znać wchodząc w poliamorię

Poliamoria jest często źle rozumiana. Ludzie zakładają, że chodzi tylko o seks, podczas gdy w rzeczywistości jest to o wiele więcej niż to. Jeśli rozważasz struktury otwartego związku lub jesteś już w jednym, istnieją pewne terminy, które powinieneś znać. Oto 21 słów, które musisz znać wchodząc w poliamorię.

Poliamoria - Jest to termin parasolowy dla każdego rodzaju struktury związku, który obejmuje więcej niż dwie osoby. Może to dotyczyć wszystkiego, od przypadkowych zaczepek do długoterminowych, zaangażowanych relacji.

Otwarty związek - Otwarty związek to taki, w którym oboje partnerzy mogą swobodnie umawiać się i zaczepiać innych ludzi. Nie ma żadnych ograniczeń co do tego, z kim dana osoba może się spotykać lub spać.

Monogamia - Monogamia to struktura związku, w którym obaj partnerzy są zaangażowani tylko w siebie. Jest to najczęstsza struktura związku i jest tym, o czym większość ludzi myśli, gdy słyszy słowo "związek".

Oszukiwanie - Oszukiwanie jest wtedy, gdy jedna osoba w związku łamie zasady lub granice, które zostały ustalone przez ich partnera. Może to obejmować wszystko od fizycznej intymności z kimś spoza związku do emocjonalnego oszukiwania (rozmawianie z kimś innym o rzeczach, których nie powinieneś).

Zgoda - Zgoda jest wtedy, gdy wszystkie strony zaangażowane w spotkanie seksualne zgadzają się na to, co się wydarzy. Ważne jest, aby upewnić się, że wszyscy zaangażowani są na tej samej stronie i wygodne z sytuacji przed kontynuowaniem.

Sneakyarchy- Związek, w którym jeden lub więcej partnerów potajemnie umawia się na randki lub spotyka się z kimś spoza związku bez wiedzy lub zgody pozostałych partnerów.

Compersion- Uczucie szczęścia i radości, które pochodzi z widząc swojego partnera szczęśliwego z kimś innym. Jest to przeciwieństwo zazdrości i jest często doświadczane przez osoby w związkach poliamorycznych.

New relationship energy (NRE)- Uczucie podniecenia i zauroczenia, które pojawia się wraz z rozpoczęciem nowego związku. To może być często intensywne i może czasami prowadzić do podejmowania pochopnych decyzji.

Polyfidelity- Struktura związku, w którym wszystkie zaangażowane strony są zobowiązane tylko do siebie i nie mogą się umawiać lub zaczepiać z nikim spoza związku.

Swingowanie - Rodzaj związku, w którym pary wymieniają się partnerami z innymi parami w celu odbycia spotkań seksualnych. Często odbywa się to w sposób swobodny i niezobowiązujący.

Threesome- Spotkanie seksualne pomiędzy trzema osobami. Mogą to być dwie osoby tej samej płci i jedna osoba innej płci lub odwrotnie. Może to być również zrobione z wszystkimi trzema osobami tej samej płci.

Polibomba - Akt nagłego i bez ostrzeżenia poruszania tematu poliamorii w związku, który nie jest obecnie poliamoryczny. Jest to często robione w celu zmiany dynamiki związku.

Poligamia - Struktura związku, w której jedna osoba ma wielu małżonków. Jest to najczęściej spotykane w kulturach, w których mężczyźni mogą mieć więcej niż jedną żonę.

One-penis policy- Zasada związku, w którym osoba będąca w związku z wieloma osobami nie może mieć spotkań seksualnych z nikim spoza związku. Jest to często wprowadzane w celu zapobiegania zazdrości i niepewności.

Drugi - partner, który nie jest tak zaangażowany w związek jak główny partner. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak zaangażowanie czasowe lub połączenie emocjonalne.

Primary- Partner, który jest bardziej zainwestowany w związek niż drugorzędny partner. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak zaangażowanie czasowe lub związek emocjonalny.

Metamour- Partner, który jest partnerem partnera. Może to być używane do opisania relacji między dwoma osobami, które nie są romantycznie lub seksualnie zaangażowane ze sobą, ale są w związku z kimś, kto jest.

Vee- Struktura związku, w której trzy osoby są wszystkie romantycznie i/lub seksualnie zaangażowane ze sobą. Może to mieć miejsce w przypadku wszystkich trzech osób tej samej płci lub dwóch osób tej samej płci i jednej osoby innej płci.

Triada - Struktura związku, w której trzy osoby są ze sobą romantycznie i/lub seksualnie zaangażowane. Może to mieć miejsce w przypadku wszystkich trzech osób tej samej płci lub dwóch osób tej samej płci i jednej osoby innej płci.

Quad - Struktura związku, w którym cztery osoby są ze sobą romantycznie i/lub seksualnie zaangażowane. Może to mieć miejsce w przypadku wszystkich czterech osób tej samej płci lub dwóch osób tej samej płci i dwóch osób innej płci.

Zrozumienie znaczeń tych słów znacznie ułatwi Ci zagłębienie się w temat poliamorii. Jeśli wraz ze swoim partnerem postanowiliście spróbować tego typu związku, lub jeśli jesteście sami i szukacie podobnie myślących ludzi, najlepiej skorzystać z jednego z portali randkowych, gdzie zwykle jest wielu uczestników, którzy mają te same zainteresowania.

Author profile

Ewa Szewińska

Bloger randkowy

Ewa Szewińska, ceniona blogerka specjalizująca się w randkach online na stronie stronyrandkowe.pl, dzieli się cennymi poradami i praktycznymi wskazówkami, pomagając czytelnikom odnaleźć miłość i sukces w świecie randek internetowych.

Inne artykuły na naszym Blogu

 • Ujawnienie Tinder SELECT: Podniesienie poziomu gry randkowej

  2023-12-19

  Ujawnienie Tinder SELECT: Podniesienie poziomu gry randkowej

  W stale ewoluującym świecie randek online, Tinder wykonał kolejny przełomowy ruch, wprowadzając swoje ekskluzywne członkostwo - Tinder SELECT. To członkostwo premium, mające na celu zwiększenie doświadczenia randkowego, otwiera drzwi do szeregu unikalnych korzyści, które odróżniają je od standardowej oferty Tindera. W tym wpisie na blogu zbadamy, co Tinder SELECT ma do zaoferowania i jak można odblokować tę ekskluzywną sferę randkową.

  Ewa Szewińska

  Ewa Szewińska

  Bloger randkowy

  2 min read
 • 30 najlepszych tekstów na podryw, które sprawią, że serca zaczną trzepotać

  2023-12-12

  30 najlepszych tekstów na podryw, które sprawią, że serca zaczną trzepotać

  W świecie randek i romansów, dobrze dobrany i czarujący tekst na podryw może być kluczem do przełamania lodów i zrobienia niezapomnianego pierwszego wrażenia.

  Paweł Fajdek

  Paweł Fajdek

  Ekspert od randek

  2 min read